جرم دندان

? جرم در اثر مسواک نزدن، نخ نکشیدن و باقی ماندن پلاک میکروبی بیش از یک شبانه‌روز، روی دندان و معمولن در محل اتصال لثه تشکیل می شود.

? جرم اتصال قوی با مینا دارد و با مسواک و وسایل بهداشت خانگی قابل حذف نیست، بلکه نیاز به ابزار ویژه دارد.

? اگر جرم از دندان حذف نشود، بهترین جا برای فعالیت میکروب فراهم می‌شود که مواد اسیدی خود را آزاد می کنند. تورم و قرمزی لثه اولین علایم حضور جرم های ریز زیر لبه لثه، داخل شیار دور دندان است.

? برای جرم گیری، قلم های دستی قدیمی، شامل اسکیلر و کورت کارآیی عالی دارند، اما به دلیل گرانی و دشواری امروزه در دندانپزشکی مرسوم نیست و دندانپزشک با دستگاه برقی اولتراسونیک (ماورای صوت) به نام کاویترون در مطب جرم گیری می کند.

? اگر خود شخص با پودر ساینده یا هر ماده و وسیله‌ای اقدام به حذف جرم کند، پیش و بیش از جرم، به مینای دندان خود صدمه خواهد زد. صدمه به مینا قابل جبران نیست و این لایه دندان هرگز خودبخود بازسازی نمی‌شود.

? حضور جرم روی دندان نه تنها کمک به لانه‌گزینی میکروب و عامل بیماری پریو (لثه)، پوسیدگی دندان و بو ی بد دهان است، بلکه سطح مینا را نیز زبر می‌کند. پس از حذف جرم‌ها، خشونت و زبری مینا باقی می‌ماند.

? پس از جرم‌گیری، ضروری است که با برس، لاستیک و خمیر های مخصوص (خمیر پروفیلاکسی)، سطح مینا توسط دندانپزشک پرداخت و صیقلی شود تا چسبندگی آن برای پلاک_میکروبی کاهش یابد. اگر پس از جرم‌گیری برساژ انجام نشود، دندان خیلی زود جرم می‌گیرد

You May Also Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *