علل فضای خالی بین دندان ها

دکتر اردوان اعتمادی:
علل فضای خالی بین دندان ها

در برخی از افراد، بین دندان ها فاصله ی زیادی وجود دارد، به خصوص بین دو دندان جلویی فک بالا. عدم هماهنگی بین اندازه استخوان های فک و اندازه دندان ها باعث می شود بین دندان ها فاصله  وجود داشته باشد.
بعضی اوقات برخی از دندان ها از دست رفته یا مادرزادى وجود ندارند و یا اندازه کوچکتری از حالت عادی دارند، که این موضوع باعث فاصله بین دندان ها مى شود.
برخی از عادت ها از جمله مکیدن انگشت در کودکى نیز می توانند در ایجاد فاصله بین دندانی موثر باشند.
زبان بیشتر مردم هنگام بلعیدن غذا، به سقف دهان می چسبد، در حالی که زبان برخى افراد هنگام بلعیدن با دندان های جلو برخورد می کند که با گذشت زمان، فشار وارده باعث می شود دندان ها به سمت جلو حرکت کنند که همین موضوع کم کم موجب ایجاد فاصله بین آنها می شود.
بیماری های لثه موجب تحلیل و یا از بین رفتن استخوانی می شود که دندان ها را نگه می دارد. در افرادی که استخوان از دست داده اند، دندان هایشان لق می شود و همین عامل نیز در ایجاد فاصله بین دندانی تاثیر گذار است.
فاصله بین  دندان هاى شیری کودکان طبیعى است . بیشتر این فضاها با رشد دندان های دائمی از بین می روند.

درمان فاصله بین دندانى(دیاستم):

فاصله ای که به خاطر ناهماهنگی بین دندان ها و فک به وجود می آید، هیچگونه علامتى ندارد و اکثر بیماران فقط از ظاهر نامناسب آن ناراضى هستند که با درمانهاى زیبایى از جمله ونیر ( کامپوزیتى یا لمینیت) قابل برطرف شدن است.

فاصله ای که به خاطر بیماری های لثه  ایجاد می شود، روز به روز بیشتر می شود، دندان ها لق شده و هنگام غذا خوردن نیز درد و ناراحتی وجود دارد. در این موارد ابتدا باید بیمارى لثه درمان شود و سپس درمانهاى زیبایى انجام شود.

You May Also Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *