نکته هایی درباره دندان انسان های مدرن

✅برای دانستن این نکته راجع به دندان انسان های مدرن باید درباره دندانپزشکی مدرن هم بیشتر بدانیم. اما نکته ای که میتوان گفت اینکه رژیم غذایی متفاوتی نسبت به دوران گذشته پیدا کرده ایم.

✅۹۹ درصد تاریخ تکامل انسان به خوردن غذاهای شکار شده یا جمع آوری شده برمیگردد. و غذاهای امروزی ما بیشتر نرم، پردازش شده وشیرین هستند.

”✅ مشکل اصلی ما حفره ها و تجمع پلاک های دندانی زیاد است و این در حالیست که انسان امروزی در انتخاب غذاهای آماده اختیار چندانی ندارد.

✅علاوه بر داشتن میزان بسیار بالاتری از حفره ها و پلاک، انسان مدرن بسیار بیشتر احتمال دارد که دندان منحرف نیازمند به درمان ارتودنسی یا جراحی داشته باشد.

✅رژیم غذایی نرم رشد فک و دندان را تحریک نمی کند، به خصوص دندان مولر سوم (دندان عقل)،که تبدیل به دندان عقل نهفته میشود.در واقع، مولر سوم ۱۰ برابر بیشتر بعد از انقلاب صنعتی دچار مشکل شده است”

✅یکی از دلایلی که اطلاعات زیادی درباره دندان ها در دست است این که توانسته اند به بقایای دندان در موجودات اسکلتی و فسیل دست یابند. از جهت دیگر دندان به علت ساختاری که دارد، دارای مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی و آسیب شناسی است.

✅همچنین محققان می توانند از تعیین مقدار سایش بر روی دندان های فسیل سن فرد را نیز تخمین بزنند.

✅ترکیب شیمیایی دندان خود آشکار بوده و دانشمندان می توانند ایزوتوپ پایدار و عناصر کمیاب در دندان های فسیل را برای تعیین رژیم غذایی یک فرد را هم شناسایی کنند.

✅در یک مطالعه در سال ۲۰۰۴،با استفاده از میکروسکوپ الکترونی روشی برای مقایسه دندان های فسیل از نئاندرتال ها با  Inuits مدرن، و یا اسکیموها پرداختند. خطوط افقی و شیار در مینای دندان نشان داد که این نقایص کوچک در نتیجه تجربه استرس افراد بوده است.

✅به این معنی که نئاندرتال ها زندگی سخت تر و دراماتیک تری از اسکیموها داشته اند و این نتیجه تفکرات سنتی بسیاری را به چالش کشید

You May Also Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *