روش های پیشگیری از سرطان دهان

دکتر اردوان اعتمادی:
روش های پیشگیری از سرطان دهان

بیشتر بیماری هایی که در ناحیه دهان آشکار می شوند به چند دلیل اساسی از جمله  میکروب‌ها، بیماریهای سیستم ایمنی بدن، تحریکات ناشی از اجسام خارجی، تظاهرات دهانی بیماری‌های سیستمیک و ضایعات سرطانی و پیش سرطانی  بروز پیدا می کنند.

? خوشبختانه اغلب ضایعات بافت‌های دهان در گروه ضایعات غیر سرطانی می‌باشند ولیکن با تغییرات زندگی و عادات مرتبط با نحوه زندگی متاسفانه تعداد افراد که برای آن‌ها در ناحیه دهان ضایعات سرطانی تشخیص داده می‌شود در جوامع مدرن رو به افزایش است.

? درمرحله اول نخستین دشمن شما سیگار کشیدن است. اگر واقعا مایل هستید که بطور قابل توجهی از امکان ابتلا شدن به سرطان دهان دور شوید بایستی از این عادت بد دوری کنید.

? مسئله شناخته شده بعدی رژیم غذایی متعادل است. اگر رژیم غذایی پر ویتامین، مواد مغذی و سایر اجزا غذایی با ارزش استفاده شود تمام سلول‌های مفید بدن از آن بهره ‌مند می‌شوند.

? کم کردن میزان چربی باعث سلامت عروق شده و نتیجه آن رساندن غذای خوب و کافی به سلول‌ها و دفع مواد سمی از سلول‌ها بطور کامل و بهتر است. برای پیشگیری از سرطان‌های ناحیه دهان مصرف ویتامین‌های آ، ب، آی و سلنیوم بسیار مهم است.

? خوردن غذاهای بسیار سرد یا نوشیدنی ‌های بسیار داغ بطور مداوم و عادتی اثرات مخربی بر سلول‌های مخاط دهان دارند. غذاهای پر ادویه و بخصوص تند نیز می‌توانند در ایجاد ضایعات پیش سرطانی تاثیرگذار باشند.

? فاکتور بعدی بهداشت دهان صحیح است که باعث متعادل کردن باکتری‌ها و قارچ‌های موجود در دهان می‌شود. این قارچ‌ها و باکتری‌ها همواره در محیط دهان حضور دارند ولی کاهش یا افزایش آن‌ها می‌تواند در بروز برخی از ضایعات تاثیر گذار باشد. رعایت بهداشت دهان ودندان باعث متعادل شدن منبع غذایی آن‌ها شده و تعداد آن‌ها را در حد طبیعی نگه می‌دارد.

You May Also Like

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *